Lidé mě vyhledají, když mají problémy. V práci, s partnerem či dítětem, nebo s domácím mazlíčkem. Jakmile si už zase dokážou poradit, loučíme se a já jim držím palce.

* 1979

Vystudovala jsem jednooborovou magisterskou psychologii na Univerzitě Palackého v Olomouci. Se Zuzanou se tak známe ze školy. Promovala jsem v roce 2008.

Už v průběhu studia jsem se zabývala trénováním různých oblastí soft a leadership skills. Školila jsem studenty, úředníky, výrobní mistry i management.

V letech 2006-2011 jsem se pohybovala v oblasti firemního vzdělávání, manažerské psychologie, koučování a rozvoje leadership dovedností. Pracovala jsem v několika nadnárodních firmách. V průběhu svého působení v O2 jsem strávila 6 měsíců na centrále Telefonica v Madridu.

V letech 2007-2008 jsem se účastnila v Institutu systemické zkušenosti (ISZ) výcviku koučování.

Asi to bylo koučování, co mě přivedlo „zpátky ke kořenům“. Při práci s jednotlivci jsme často naráželi na to, že sice rozumíme současné situaci a víme, dokážeme i chceme uskutečnit nutné změny, ale klient je v nějaké „pasti“ díky lidem okolo, kteří spolu s ním danou situaci vytvářejí. To mě dovedlo zpátky do ISZ na výcvik práce s párem, rodinou a skupinou. Tento výcvik jsem ukončila v listopadu 2012 a od prosince 2012 jsem nastoupila do tzv. „velkého psychoterapeutického výcviku“. Pro lepší představu, je to 5 letý výcvikový program srovnatelný s přípravou na druhou atestaci u lékařů.

Zpětně si těch let strávených ve velkých firmách, tak trochu mimo psychologii dost cením. Myslím, že jsem si na vlastní kůži vyzkoušela svět svých koučovaných klientů – svět velkých korporací se vším co přináší. Tlak na výkon, povinnou image, okouzlení vlastním úspěchem, důsledky doma i na vlastním těle …

A stejně tak jsem ráda, že jsem tento svět opustila. Umožnilo mi to skloubit své dvě lásky – psychoterapii a koučování spolu s láskou ke psům. Můj pracovní týden teď vypadá tak, že dva dny jsem v poradně s lidskými klienty a tři dny pracuji „v terénu“ s těmi zvířecími. S lidmi se pokoušíme vyřešit jejich trápení v práci, doma nebo v sobě a se psími se spolu s jejich lidmi pokoušíme vyřešit problémy jako je ničení věcí doma, znečišťování bytu, agresivitu, bázlivost … je pro mě super, když na druhé setkání přichází klientka a já se musím ptát:  „Kdo jste a co jste to udělala s uštvanou Hankou a nezvladatelným Tobim, který ji vláčel kudy se mu zachtělo?“

Práci zvířecího psychologa dělám ve spolupráci s veterinární nemocnicí ve Stodůlkách – s Vetcentrem. Vycházím z předpokladu, že většina psích neposluchů jsou ve své podstatě psi zdraví jako řípa a většinu problémů chování vyřešíme s majitelem tím, že změní něco on ve svém chování ke psu. Vychází mi to.