Pes jako člen rodiny může být zdrojem významných komplikací, pokud je jeho chování problémové. Aby se to změnilo, stačí jednoduchá věc: začít dělat něco jinak. Pomůžu vám najít, co to je.

Podrobnější informace o pomoci zvířatům najdete na mém „zvířecím webu“ – odkaz tady.

Nápravou problémového chování zvířat se v ČR zabývá několik málo veterinářů a o trochu více výcvikářů. Podle zájmu klientů to vypadá, že potřebu pomoci a rady si uvědomuje stále více majitelů domácích mazlíčků.

Asi nejčastější problémy, se kterými se na mě majitelé psů obracejí, jsou tyhle:

  • pes, který znečišťuje byt
  • pes, který neposlouchá či utíká
  • pes, který vyje, štěká a ničí věci, když je sám
  • pes, který je bázlivý či agresivní vůči ostatním psům
  • pes, který pokousal dítě či jiného člověka

Je můj pes psychicky nemocný?

Ze zkušenosti vím, že většina problémového chování psů je jen reakcí na okolí, tj. psi nejsou duševně nemocní či např. patologicky agresivní či bázliví. A vidím, že po poměrně krátké době práce s majitelem dochází k výrazným pozitivním změnám v chování psů.

Moje cesta jak pomoci začíná od lidí.

Musela jsem se sice naučit alespoň orientačně zhodnotit, jestli pejsek netrpí nějakou nemocí (a pak vás nejdřív pošlu k dobrému veterináři), jsem sama majitelka dvou psů a tedy alfa fena minismečky, mám dlouholeté zkušenosti s výcvikem psů (k prvním zkouškám jsem přivedla střední kníračku ve svých 15 letech), ale hlavně si všímám lidí – páníčků. Jsem přesvědčená, že změna u majitele je to základní, co je třeba ke změně chování psa.

Pokusím se vám pomoct najít takové řešení, které pro vás bude zvládnutelné a budete ho schopni a ochotni dlouhodobě dodržovat.

Na rovinu ale říkám, že neumím pomoct tam, kde má majitel přání: „Paní doktorko, tady ho máte, pěkně mě štve, tak mi ho spravte. Jo, ale já nic měnit ve svém chování nebudu, protože to nejde.“ Tak takhle to nepůjde ani mě.

  1. nejsem doktorka (ani opravář psů)
  2. když vám vašeho psa „spravím“ já, budu to muset udělat tak, že si ho vezmu na čas k sobě domů. Je to možné, a takové řešení bude velmi pravděpodobně dobře fungovat. U mě ve vychované a dobře socializované smečce se váš pes srovná poměrně hezky, ale … Hádejte co se stane, když si ho zase vezmete zpátky a u vás doma bude vše při starém? Kdo správně odpoví, má u mě pivo.
  3. Pes, jako tvor sociální dobře reaguje na změny chování ve svém okolí. To mu umožnilo domestikaci a soužití s lidmi. Tohoto se dá velmi dobře využít hlavně při napravování problematického chování. Jinými slovy, pokud majitel vhodně změní své chování, pes se přizpůsobí nové situaci a začne se chovat více žádoucím způsobem. Ale neudělá to jen tak ze slušnosti, že mu to někdo vysvětlil, nebo to někde viděl 🙂

Prostě a jednoduše, bez páníčka to nepůjde 🙂

 

Jak tedy naše spolupráce bude vypadat?

Zázraky se při správném vedení dějí rychle, ale přesto nejsou na počkání a ani na ty tři dny bych moc nesázela. Minimální počet setkání, které zajistily změnu říct nedokážu. Občas stačí jedna dvouhodinová konzultace, ale většinou se po 2-3 týdnech znova setkáváme. To je pak už vidět určitá změna.

Osobně raději pracuji s klientem, který chápe, že problém se nevyřeší za jedno setkání. Vyvarujeme se tak oba zklamání.

Asi nejlépe se mi osvědčil model 3 setkání s písemnou zprávou a možností telefonických konzultací v mezičase.

Schůzky plánujeme s přibližným odstupem 2 týdny, což je čas, kdy má majitel možnost sám doma udělat pokrok a zároveň sám přijde na to, co ještě nefunguje tak, jak si přál.

1. setkání

Zavoláte mi nebo mi pošlete mail (a já vám stejně radši zavolám zpátky). Dohodneme si termín první schůzky. Ta proběhne tam, kde je problém. Takže, pokud máte se psem problémy doma, přijdu k vám domů. Když jsou trable venku, vyrazíme spolu ven. Na první schůzce vás budu nejdřív docela zpovídat a budu pozorovat, co se vlastně děje. Pak vám zkusím popsat, co jsem viděla a řeknu, co je třeba udělat.

Písemné shrnutí

Po první schůzce ode mě mailem dostanete shrnutí toho, co jsem viděla, jak si myslím že byste měli postupovat, případně odkazy na další informace na internetu – články, videa, pomůcky.

Telefonická konzultace

Jejím hlavním účelem je mít prostor mezi schůzkami možnost „operativně“ vyřešit nejasnosti či těžkosti, které se v aplikaci do praxe objeví.

Další setkání

Pak už vlastně vše probíhá poměrně stejně, na setkání mi povíte, jaký pokrok jste udělali, co se nedaří, najdeme další cestu či trik na vašeho zlobivce … frekvence setkání se může i rozvolňovat. Nedávno jsem viděla klientku po třech měsících, chtěla „jen tak na kontrolu, jestli je vše ok a nic nepřehlížím“.

Je radost pracovat s klientem, který mi jednoho dne řekne, že už mě vlastně nepotřebují, protože je vše tak, jak má být, se psím kamarádem se mají už zase rádi a užívají si jeden druhého. A to je důvod, proč je máme, ne?